Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Telefon Kayıt Ücreti 2023 Yılında 6 Bin Lirayı Geçecek

Telefon Kayıt Ücreti 2023 Yılında 6 Bin Lirayı Geçecek

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamları ile birlikte 2022 yılı yeniden değerleme oranı da belli oldu. Buna göre bazı vergi, harç, ceza, pasaport ücreti, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan IMEI kayıt harcı tutarı, yeni yıl ile birlikte 2022 yılı için ortaya çıkan yüzde 122.93’lük yeniden değerleme oranında artırılacak.Böylece yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan kullanım izni (IMEI kayıt) harcı, 2023 yılın ile birlikte yeniden değerleme oranında artarak, 6 bin 91.33 TL’ye çıkacak.

Kayıt ücretini fiyatı son 11 yılda yüzde 5 binin üzerinde zamlandı

Kayıt ücretini fiyatı son 11 yılda yüzde 5 binin üzerinde zamlandı

2012 yılında 100 TL olan IMEI kayıt harcında son 11 yılda yüzde 5 bin 991 gibi devasa bir artış ortaya çıkmış durumda. Özellikle son 3 yılda yeniden değerleme oranının yanısıra yapılan ek artışlarla tutar, hızla yukarı çıkmıştı.

Türkiye’de cep telefonlarındaki yüzde 100’ü aşan vergi ve taksit sayısındaki sınırlama halen en büyük tartışma konularından biri. Geçen yıl eylül ayından beri izlenen ekonomi politikalarıyla birlikte dolar kurunun hızla yükselmesi sonrası telefon fiyatları artık ulaşılabilir seviyelerin çok üzerine çıkmıştı. Vatandaşlar son dönemde biraz olsun fiyat avantajı yakalamak adına ise yurt dışı cihazlara yönelmeyi tercih ediyordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL