Genel Güncel Gündem

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde üretilen karavanlar 6 kıtada 60 ülkeye ihraç ediliyor.

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde üretilen karavanlar 6 kıtada 60 ülkeye ihraç ediliyor.

Sakarya‘da, yüksek oranda yerli imkanlarla ürettiği çekme karavanları 6 kıtada 60 ülkeye ihraç eden firma, ihtiyaçlara göre ürettiği yeni modellerle dünya pazarında söz sahibi olmayı hedefliyor.

Arifiye ilçesindeki fabrikasında yüzde 80 yerlilik oranıyla ürettiği çekme karavanların yüzde 90’ını ihraç eden firma, geçen yıl 650 adet olan kapasitesini 2022’de bin adede yükseltmeyi planlıyor.

Fiyatları 5 bin ila 11 bin avro arasında değişen karavanlarla 2021’de 3 milyon 500 bin dolar ihracat gerçekleştiren şirket, bu yıl 6 milyon 500 bin hedefiyle ülkeye sağladığı döviz girdisini arttırmayı hedefliyor.

1976 yılından bu yana faaliyet gösteren firmanın sahibi Engin Başoğlu (63), daha önce her türlü modeli ürettiklerini ancak son 10 senedir çekme karavanlara yoğunlaştıklarını belirtti.

“Mini” Modeli 3 Tekerlekli Motosikletlerle Çekilebiliyor

Yeni karavan modellerini piyasaya sunduklarını anlatan Başoğlu, ürünlerin, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen Uluslararası Karavan Fuarı’nda yerini aldığını aktardı.

Başoğlu, Amerika’dan büyük talep gören yeni “Mini” modelinin, bin motorlu araçlar, elektrikli otomobiller ve 3 tekerlekli motosikletlerle çekebileceği bilgisini verdi.

Üretimlerinin yüzde 90’ını ihraç ettiklerini söyleyen Başoğlu, “Ürünlerimiz aşağı yukarı bütün kıtalara gidiyor. Buna İzlanda, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya dahil. İki sene evvel 30 ülkeye ihraç ediyorduk, bugün 60 ülkeye çıktık. Caretta dünyada marka oldu. Tamamıyla kendi dizaynımız. Çok beğeniliyor, biz de onunla gurur duyuyoruz.” dedi.

Başoğlu, ürünlerdeki yerlilik oranının yüzde 80’leri bulduğunu vurgulayarak, “Bu da sevindirici. Hatta şu anda fuarda sunduğumuz Mini’ye Amerika’dan büyük talep olacak çünkü o tarz motosikletler en çok ABD’de kullanılıyor. Orada bayilik isteyen bir grup var, montaj hattı kurmamızı istiyor. Brezilya’dan talepler var. Şili’ye gönderiyoruz, geçen Porto Riko’ya gönderdik. Kanada’dan talepler var, oralara yeni yeni giriyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL