Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyor

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyor

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU FAİZSİZ ÖDENECEK

Öğrenim kredisi alanların kredi faizleri silinecek. Kredi borçları mezun olduktan 2 yıl sonra başlamak üzere ödenmeye başlanacak. Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine, herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek. Öğrenim kredilerinin gecikme faizinden vazgeçilmesiyle 20 milyar liralık destek sağlanmış olacağı belirtildi.

ELEKTRİK, SU DOĞALGAZ İCRALARINA TASFİYE

Elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi temel gereksinimlere ilişkin abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan icra takibindeki 2 bin liranın altındaki borçlar, ‘değersiz alacak’ olarak tanımlanacak. Bu düzenlemeyle 5 milyon kişiye ait 9 milyon borç dosyasının tasfiye edilmesi hedefleniyor. Ayrıca, varlık yönetim şirketlerinde bulunan 1 milyon kişinin 2 bin 500 liranın altındaki borçları da silinecek.

YEMEK VE ENERJİ DESTEĞİ

İşverenler, işyerinde veya müştemilatında Yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmayan kısmı için gelir vergisi istisnasından yararlanacak. İşverenlerin çalışanlarına verdiği elektrik ve doğalgaz desteklerinin bin liralık kısmı da gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

ENERJİDE VERGİ MUAFİYETİ

Yenilenebilir enerjide vergi muafiyeti 25 kilovattan 50 kilovata çıkarılacak. Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca lisanssız yürütülebilecek faaliyetler kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amacıyla, sahibi oldukları ya da kiraladıkları konutların çatı ya da cephelerinde kurulu gücü azami 50 kilovata kadar elektrik enerjisinden ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

Haberin Devamı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL