Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Kredi alacak olanlar dikkat! Hayat sigortası yaptırmayabilirsiniz

Kredi alacak olanlar dikkat! Hayat sigortası yaptırmayabilirsiniz

Bir bankadan tüketici kredisi almak isteyen vatandaş kredi alması karşılığında banka tarafından hayat sigortası yaptırılmaya çalışılıyordu. Yeni düzenleme ile vatandaşa seçme hakkı tanınacak.

BANKALAR HAYAT SİGORTASI İÇİN ISRAR EDEMEYECEK

Tüketici kredilerinde yapılan düzenleme ile bankalar kredi verirken vatandaşı hayat sigortası yaptırmaya zorlayamayacak. Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikle, tüketicilere kredi yolculuklarında diledikleri teklifi seçme özgürlüğü getirildi. Kredi kullanacaklar, sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki ayrı kredi teklifi alma hakkına sahip olacak. Sigortalı kredi kullanacak olan tüketiciler, başvuru yaptıkları banka ya da finans kuruluşu dışındaki talep ettikleri herhangi bir sigorta şirketinden kriterlerine uygun Kredi Hayat Sigortalarını yaptırabilecek.

“İSTEDİKLERİ ŞİRKETTEN POLİÇE ALABİLİRLER”

Kredi kullanacakların, hayat sigortalarını bankadan yaptırmak zorunda olmadıklarını söyleyen Viennalife Alternatif Dağıtım Kanalları Direktörü Murat Akçay,“Kredi kullanmak isteyenler, kredilerini hayatın beklenmeyen sürprizlerine karşı güvence altına alan Kredi Hayat Sigortası’nı satın alırken farklı alternatifler arasından kendilerine en uygun seçenekle ilerleyebilirler” dedi.

Akçay, “Aslında söz konusu değişiklikten önce de kredi kullanacakların, hayat sigortalarını bankadan yaptırma zorunluluğu yoktu. Ancak yeni yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürürlüğe girmesinden önce seçme hakkı olduğundan habersiz olan tüketici, bu konudaki hakları yasal çerçevede korunuyor olmasına rağmen, kredi kullandığı bankanın sunduğu Kredi Hayat Sigortasını satın almak durumunda kalıyordu. Yeni dönemde durum tamamen değişiyor. Kredi kullanacaklara bankalar tarafından sigortalı ve sigortasız versiyonlu kredi teklifleri verilebilmesinin yanında tüketicilerin dilediği sigorta şirketinden satın aldığı poliçeyi bankalara sunabilmesi, yönetmelik değişikliği ile açıkça tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

“60 GÜNLÜK CAYMA HAKKI VAR”

Platformun, Kredi Hayat Sigortası için sektörde 30 gün olarak sunulan cayma hakkını, 60 güne çıkardığı bilgisini de paylaşan Akçay, “Platformdan Kredi Hayat Sigortası satın alan herkes, poliçe başlangıç tarihinden itibaren 60 gün içinde sigortadan cayma hakkını kullanıp kesintisiz prim iadesi seçeneğinden faydalanabiliyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL