Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Kanlı Ay tutulmasına geri sayım! Yılın son Ay tutulması olacak, yarın gerçekleşecek: Türkiye’den izlenebilecek mi?

Kanlı Ay tutulmasına geri sayım! Yılın son Ay tutulması olacak, yarın gerçekleşecek: Türkiye’den izlenebilecek mi?

Ay tutulması uzun ama çok uzun yıllardır var olan insanlığın, yine çok ama çok uzun yıllardır yaşadığı önemli gök olaylarından biri. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ile Ay arasına girdiği zaman Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşüyor. Bu durumda Ay Tutulması olayı gerçekleşiyor. 8 Kasım’da gerçekleşecek Ay tutulmasında da böyle olacak. Artık saatlerin sayıldığı Kanlı Ay tutulması için geri sayım ise çoktan başlamış durumda.

YARIN KANLI AY TUTULMASI GERÇEKLEŞECEK

AA’nın Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yarın yılın son Ay tutulması gerçekleşecek. Tutulma, Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika ile Kuzey ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinden gözlenebilecek.

Ay tutulması1

KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

8 Kasım Kanlı Ay tutulması, Türkiye’den gözlenemeyecek. Ancak tutulma, Türkiye saati ile 11.02’de Ay’ın Dünya’nın yarı gölgesine girmesiyle başlayacak.

KANLI AY TUTULMASI SAAT KAÇTA?

Dünya’nın gölge konisine saat 12.09’da girmeye başlayacak, saat 13.17’de tamamıyla girecek olan Ay, saat 13.59’da tutulma ortasına ulaşıp bakır renginde görülecek. Dolunayın aldığı renk tonu nedeniyle bu tutulma “Kanlı Ay” olarak da adlandırılıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL