Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Deprem Günlüğü-Hasar Tespit Görevi Gaziantep

Deprem Günlüğü-Hasar Tespit Görevi Gaziantep

 Tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan Merkezli 7.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonucu Gaziantep’e T.C. Arnavutköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çalışmak üzere hasar tespit ekibine görevlendirildim.

06.02.2023 tarihinde 16:00 da T.C. Arnavutköy Belediyesi’nden 5 inşaat mühendisi ve bir mimar, kişi başı birer battaniye ve kumanyalarımızı alarak 3 araç yola çıktık. Gece vakti Ankara’ya vardık ve arabada uyku molası verdik.

07.02.2023 Tarihinde sabaha doğru tekrar yola çıktık. Tipi içerisinden geçerek Niğde’ye oradan Adana’ya ve saat 17:00 da Nurdağı girişine geldiğimizde müthiş bir trafik ile karşılaştık.

Depremden dolayı otobanın zarar görerek kapanması sebebiyle çevre yolları ve tarla yollarını kullanmak zorunda kaldık. Otoban üzerine tadilat çalışmaları devam ediyordu.

Nurdağı’na inerken depremden dolayı yolda oluşan ayrılma.

Nurdağı’nda depremden dolayı zarar gören üst geçit. Nurdağı’nı geçerken askeri helikopterler sürekli uçuş yaparak ulaşılamayan yerlere ulaşıyorlardı.

Tarla yollarını kullanarak 19:40 ta Gaziantep merkeze vardık. CSB’nin bize ayarlamış olduğu otelde gördüğümüz çatlaklardan dolayı kalmaktan vazgeçerek çıkış yaptık ve bakanlığa yeni bir yer ayarlanmasını talep edip, kalacak yer aramaya ve şehri turlamaya başladık.

Şehirde elektrik, su ve doğalgaz olmadığından insanlar ısınmak için evlerinin önünde, alt geçitlerde ve meydanlarda varil içerisinde ateş yakarak battaniyeleriyle oturuyorlardı.

Saatler ilerleyince üzerimizdeki yol yorgunluğunun da bastırması ile kalacak yer arama telaşımız arttığından merkezdeki kapalı spor salonuna gitmeye karar verdik ve gittiğimizde ise durum düşündüğümüzden daha vahimdi.

Gece yarısı olduğunda ise Tügva yurduna yerleşebileceğimizle ilgili mesaj geldi ve Tügva yurdunun da doluluğundan dolayı koltuklarda uyumak zorunda kaldık.

08.02.2023 te sabah Tügva yurdunda uyandığımızda dördümüz de üşütmüştük. Arkadaşlarımızın yanında getirdiği ilaçları kullanarak görev yerimiz olan İslahiye’ye doğru yola koyulduk.

Gaziantep’ten İslahiye arabayla yaklaşık olarak bir saat on beş dakika sürmekte.

Yol üzerinde ilerlerken birçok yıkılmış bina ile karşılaştık.

Arama kurtarma ekiplerinin işlerinin başında olduğunu gözlemledik.

08.02.2023 tarihinde İslahiye’ye vardığımızda girişte bizi Afad çadırlarının karşılaması bir nebze olsun bizi mutlu etti.

CSB’nin vermiş olduğu tabletlerimizle görev yerlerimize dağılıp hasar tespitlerine başladık. Akşama Gaziantep’e döndüğümüzde CSB bizi arayarak Türgev Kız yurduna yerleşebileceğimizi bildirdi bizde yeni yurdumuza yerleştik.

08.02.2023 tarininde T.C. Arnavutköy Belediyesinden 9 arkadışımız daha bölgeye geldi ve İslahiye içerisinde farklı mahallelere görevlendirilerek göreve başladılar.

Akşam haber grubumuzdan Gaziantep merkezde Afad çadırları kurumuna gönüllü ihtiyacı olduğu bildirildi bizde ekip arkadaşlarımızla harekete geçerek çadır kurulumuna gittik ve gece 01:30 a kadar halktan gönüllülerle beraber çadır kurduk.

09.02.2023 Tarihinde haber grubumuzdan görevli personellerin depremzedelerin ihtiyaçlarına göre Kızılay’dan erzak alıp dağıtabilecekleri haberini aldık. T.C. Arnavutköy Belediyesi olarak tüm ekiplerimizle bölgeye gitmeden önce Kızılay deposundan erzak aldık ve bölgemizde ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Çocukların yüzündeki gülümseme tüm yorgunluğumuzu üzerimizden almıştı.

Her sabah İslahiye’ye gidiyor hasar tespitlerde bulunuyor, gün içerisinde yorulduğumuz zaman arabaya geçip kumanyalarımızı yiyor biraz dinleniyor ve akşama Gaziante’be CSB kordinasyon merkezine dönüyor acil yıkılması gereken binalarla ilgili tutanak imzalayıp, diğer ekiplerle teknik konular ve vatandaşların ihtiyaçları hakkında hasbihal edip yurda geri dönüyorduk.

Her gün İslahiye’ye çeşitli kurumlardan erzak ve yardım tırları geliyor Afad aracılığı ile dağıtılıyor ve sıcak yemek veriliyordu.

Fotoğrafta görünen binaların deprem öncesinde komşuları ile 3 metre aralarında bahçe varken deprem etkisi ile yıkılarak komşularının binasına çarpıp durmuş. Hane halkı komşusunun evinden çıkarak kurtulmuşlar.

Gaziantep merkezde ki çalışmalarımızda tarihi kalenin ve birçok tarihi camilerin de hasar aldığını gözlemledik.

Gördüğümüz hasarlı yapılardan çoğu eski yapılardı. Eski yapıların dezavantajı dere kumu ve nervürsüz demir kullanılmasından dolayı depremin kesme kuvveti etkisiyle kolon kiriş bağlantılarından kırılarak yıkılmışlardı.

Bazı yapılarda ise yumuşak kat hasarı tespit ettik. Fotoğrafta da gözüktüğü gibi zemin kat direk çökmüş ve diğer katlar olduğu gibi duruyor.

Asmolen tavanlı çerçeveli sistemin deprem sonrası durumu.

Yeni yapılarda ise binaların çoğu yıkılmamış fakat ağır hasar almışlardı.

İslahiye’de ben ve ekip arkadaşım 2 mahalle tamamlayıp diğer ekip arkadaşlarımızın mahallesine desteğe giderek onlarında bölgesini bitirmesine yardım ettik.

Sonrasında Gaziantep içinden cengiz topel mahallesine görevlendirildim orayıda tamamlayınca diğer ekip arkadaşlarımızla birlikte Nizip’e saha mahallesine görevlendirildik.

17.02.2023 te Nizip’teki görevimizi bitirip akşam tabletlerimizi CSB koordinasyon merkezine teslim edip sabahleyin dönüş yolculuğumuza geçerek 12 günlük hasar tespit görevimizi bitirmiş olduk.

Sonuç olarak bir daha böyle bir durum yaşanmaması için öncelikle yapılması gerekenler konusunda şahsi ve teknik görüşüm ovalara ve tarım arazilerine yerleşim verilmemeli yamaçlara ve yükseklere yerleşimin taşınması, yapılarda statik olarak asmolen tavan kaldırılmalı, perdeli çerçeveli sistem tasarımı zorunlu kılınmalı ve fay hattı bölgelerindeki yapılara Z+3 ten fazla kat verilmemelidir.

Tüm bu çalışmalarımızda bize tüm imkanlarını sağlayan Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve başkanımız A. Haşim BALTACI’ya T.C. Arnavutköy Belediyemize teşekkürlerimi sunuyorum.

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL