Uncategorized

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim tarihi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim tarihi açıklaması

ERDOĞAN’DAN ESAD’LA GÖRÜŞME MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile 11 yıl sonra bakan düzeyinde sağlanan teması da ”RusyaTürkiye-Suriye olarak bir süreç başlattık. Dışişleri bakanlarımızı bir araya getirecek daha sonra gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”2023 yılı inşallah hayırlara vesile olacaktır. Kuruluşumuzun 21,5 yılını ve iktidarımızın 20 yılını geride bıraktığımız şu günlerde yeni bir imtihanın daha eşiğindeyiz.

“SEÇİM TARİHİNİ ÖNE ÇEKEBİLİRİZ”

Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçiminin önemini en iyi siz biliyorsunuz.

HEPSİNİ ÜST ÜSTE KOYUN, ÜÇLE ÇARPIN, AK PARTİ’NİN ÜYE SAYISINA YETİŞEMİYORLAR”

Kuruluşumuzun ardından girdiğimiz ilk seçim yılı olan 2002’de üye sayımız 400 binler seviyesindeydi. Bir sonraki seçim yılı olan 2007’de üye sayımız 1 milyon 350 bine yükseldi. Ardından 2011’de üye sayımız 4,4 milyonu buldu. 2015 yılında üye sayımız 9 milyonun üzerine, 2018 yılında 10 milyon sınırına çıktı. Yargıtay Başsavcılığı tarafından açıklanan kayıtlara göre, 2023 yılına 11 milyon 241 bin üyeyle girdik. Bu eser hepinizin. Aslında parti kayıtlarımızda bu rakam 11 milyon 393 bine yaklaşıyor. Eksikleri tamamlayarak kısa sürede kayıtlarımızla Yargıtay Başsavcılığı rakamlarını birleştireceğiz. Diğer partilerin üye sayılarını vereceğim. Bunların hepsini üst üste koyun, sonra ikiyle çarpın, yetmedi üçle çarpın, yine de AK Parti’nin üye sayısına yetişemiyor. AK Parti’nin üye sayısı artık Cumhuriyet tarihimiz boyunca bir siyasi partinin erişebildiği en yüksek üye rakamıdır.

”TÜRKİYE’NİN FARKI OLUMSUZLUKLARI EN AZA İNDİREBİLMESİ”

Bölgemizdeki her gelişme ister istemez ülkemizi de etkiliyor. Türkiye’nin farkı olumsuzlukları en aza indirebilmesidir.

ŞAM İLE 11 YIL SONRA ÜST DÜZEY TEMAS

Sabah Sayın Putin ile görüştük. Bölgede neler yapabilirizi konuştuk. Rusya-Ukrayna savaşını ele aldık. Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdik. Suriye’deki gelişmeler Rusya-Türkiye-Suriye olarak istihbarat savunma bakanlarımızın Moskova’da bir araya gelişleriyle bir süreç başlattık. Ardından dışişleri bakanlarımızı üçlü olarak bir araya getireceğiz.

ESAD İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Daha sonra gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz. Derdimiz bölgedeki sükuneti sağlamak bölgede barışı egemen kılmak. Bugün Sayın Zelenski ile de görüşmem olacak. Putin’le yaptığımız görüşme ve Rusya-Ukrayna ilişkilerini daha yumuşak zemine nasıl oturtabiliriz bunları görüşeceğiz.

”MÜCADELEYİ HİÇ BIRAKMADIK”

Bir yandan ülkemizin büyüme, kalkınma, gelişme seyrini kesintisiz sürdürecek politikaları, diğer yandan da insanımızı hayat pahalılığına ezdirmeyecek tedbirleri uyguladığımız bir yılı geride bıraktık. Sancıların, belirsizliklerin, sıkıntıların üzerimize bir kara bulut gibi çöktüğü günler de oldu ama mücadeleyi hiç bırakmadık. Tercihimizi ülkemizi büyütme yönünde yapmış olmaktan çok çok memnunuz. Pazartesi günkü kabine toplantısının ardından yapacağımız değerlendirmede bu sürecin ekonomik boyutunu ayrıntıyla milletimize anlatacağız.

MUHALEFETE TOGG, ÇAMLICA CAMİİ VE AYASOFYA GÖNDERMESİ

Bay Kemal (Kılıçdaroğlu), lütfeder de Gemlik’e gidersen, sana rehberlik edecek kişiler de görevlendirebiliriz ama Sanayi ve Teknoloji Bakanımı da göndermem lazım. Fakat ondan da çok korktu mu ne yaptı, ‘O gelirse gelmem’ demiş. Öbürü ‘Oraya 60 bin kişi gelirse bir kere doldursunlar elini öperim’ diyor.

”BİZ ÖYLE HERKESE EL ÖPTÜRMEYİZ”

Biz öyle herkese el öptürmeyiz ama Büyük Çamlıca Camiimiz nice defalar 60 binleri ağırladı. Hamdolsun. Bizim bu zattan bu ifadeyi duymamız çok üzmüştür. Bunu masa etrafında birileri söyleyebilir ama onun söylemesi, yazıklar olsun. Öbürü çıkmış (Meral Akşener) ‘Erdoğan Ayasofya’yı açamaz’, açtık. Bunlarda yalan yenilir yutulur gibi değil. Bizler yapıyoruz yaparız onlar ya seyreder ya konuşur ya da iftira atar. Ayasofya’yı açacağız dedik açtık savunma sanayiindeki ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracağız dedik kurtardık.

”HER ŞEY BÜTÇE İLE YAPILIR ZANNEDİYOR”

Şehir hastanelerini inkar ediyor, ‘Bütçeyi nereden koyacaksın’ diyor. Bütçe tekniği nedir adamın haberi yok. Her şey bütçe ile yapılır zannediyor. Bay Kemal finansmanı yönetmenin yolları var. PPP diyoruz Kamu Özel İşbirliği.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ: SENDEN SİRK CAMBAZI DA OLMAZ

Sen zaten anlamazsın bu işlerden. Senden sirk cambazı da olmaz. Bay Kemal Amerika’ya gitti oradaki vakfın binasını videoya çekmiş. Davalardan kazandığımız parayı o iki vakfa veriyoruz. Hayırları dokunsun.

”KUMLUCA’YI SEL AFETİNDEN DEVLET OLARAK BİZ KURTARDIK”

Cumartesi günü Antalya’ya gideceğiz. Kumluca ve Büyükşehir belediyesi senin. Sel afeti adlı götürdü Kumluca’yı senin belediyelerini orada ne yaptı? Bay Kemal en ufak bir gayretin olmadı. Anında bakanlarımı Kumluca’ya gönderdim. Kumluca’yı o sel afetinden devlet olarak biz kurtardık. Aynı şekilde Manavgat.

”KADİR KIYMET BİLENLER BİLİYOR”

Kadir kıymet bilenler biliyor, Bay Kemal bilmese de vatandaşım biliyor. Taşerondan sözleşmeliye, emeklilikten asgari ücrete çalışanlarımızın tüm meselelerini çözeceğiz dedik, çözdük. Terör örgütlerinin başlarını ezeceğiz dedik ezdik. Üniversite harçlarını kaldıracağız dedik kaldırdık, yurt sıkıntısını halledeceğiz dedik hallettik.

6’LI MASAYA ELEŞTİRİ

Aylardır 6 kişi masa etrafında toplanıp duruyor. Ortaya ülkenin milletin hayrına bir şey çıktı mı? Kavga, dövüş, kumpas, arkadan dolanma, önden kaçma, rol çalma her şey var. Sadece vizyon, program, proje yok. Bu arada aday da yok.

“SEÇİM TARİHİ GELDİ ÇATTI, ADAY YOK”

Seçim tarihi geldi çattı, biz hala sandıkta kiminle yarışacağımızı bilmiyoruz. Milletimiz, önüne aday diye kim ve kimler çıkartılacak hala bilmiyor.”

SEÇİM İÇİN ÜÇ TARİH ÖN PLANA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın ardından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplamıştı.

Bir gazetecinin, seçim tarihine ilişkin tartışma yaşandığı, 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs’ın ifade edildiğini belirterek, “Seçim tarihi öne çekilecek mi tarih ne zaman açıklanır, kamuoyunda konuşulan tarihler gündeminizde mi?” sorusuna Erdoğan, “Sular durulmadan olmaz. Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir. Çünkü biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz” yanıtını verdi.

360 OY GEREKLİ

Seçimlerin öne alınması için Meclis’te 360 kabul oyu gerekiyor. Bu nedenle muhalefetle görüşme yapılması kararlaştırıldı. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi, yeni seçim kanununun geçerli olacağı tarih olan 6 Nisan’dan sonra yapılacak erken seçime sıcak bakmıyor.

Seçim tarihi, Meclis kararı ile öne alınamazsa, ikinci bir yol daha var. O da Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i feshetmesi. Cumhurbaşkanı Meclis’i feshetme kararının Resmi Gazete’de yayımlanması halinde, 60 günlük süreç işliyor. 60 günün tamamlandığı ilk pazar seçime gidiliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL