Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının ailesi hukuki süreç başlatacak

Cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının ailesi hukuki süreç başlatacak

argın’ın 14 Aralık’ta Hannover’de vefat ettiği, otopsi yapılan naaşın cenaze şirketine teslim edildiği belirtildi.

20 Aralık’ta cenaze hazırlıkları sırasında Sargın’ın cenazesinin bir Alman vatandaşınınkiyle karıştığı ortaya çıktı.

Ailenin temas kurduğu Adli Tıp Servisi, merhumun cenazesinin yakıldığı bilgisini verdi.

Bakanlığın olayın öğrenilmesinin hemen ardından merhumun yakınlarıyla temas kurduğu belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Konu tüm yönleriyle Bakanlığımızın yakın takibi altında kalmaya devam edecektir.” denildi.Hukuki süreç başlatacaklarını belirten Abdulkadir Sargın’ın yeğeni Barış Sargın NTV’ye konuştu.

Cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının ailesi hukuki süreç başlatacak - 1

“BU BENİM BABAM DEĞİL”

“Bize perşembe günü naaş teslimi yapılıyor daha doğrusu bize değil morga yapılıyor. Hannover’da devlete ait büyük bir hastane, en güvenilir hastanede karışıklık oluyor. Morga belirli bir numara takılıyor isim yok, fotoğraf yok bu numaralar karışıyor ve bir Alman ile benim amcamın numaraları değişiyor. Pazartesi günü naaş alınıyor, çarşamba günü randevu alınıyor defin işlemeleri için. Defin edici firma cenazeyi alıyor, ertesi gün yıkama işlemleri başlıyor. Kuzenim Kerem bir bakıyor ‘Bu benim babam değil.’ diyor.

Cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının ailesi hukuki süreç başlatacak - 2

“AMCAMIN KÜLÜ OLDUĞUNDAN BİLE EMİN DEĞİLİZ”

Benim kuzenlerim arabaya alıyorlar Almanın bedenini ve naaşıyla birlikte Hannover’e gidiyorlar. Morgda gösterdikleri bizim naaşımız değil. Genç bir stajyer kız bu yanlışlığı ben yaptım kusura bakmayın diyor. Bundan sonra ise hastaneden hiçbir şekilde bir cevap gelmiyor, herhangi birisi bizimle temasa geçmiyor. Alman hükümeti bir insanı yakmak istiyorsa 3 hafta süresi olur ama bu süre de beklenmemiş. Ben amcamın külü olduğundan bile emin değilim. Bize vermek istedikleri külün amcama ait olduğunu nasıl anlayacağız?”

Hannover Başkonsolosluğu’nun kendilerine bir avukat tahsis edeceğini belirten aile, hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının ailesi hukuki süreç başlatacak - 3

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sargın’ın 14 Aralık’ta Hannover’de vefat ettiği, otopsi yapılan naaşın cenaze şirketine teslim edildiği belirtilerek, “Konu tüm yönleriyle Bakanlığımızın yakın takibi altında kalmaya devam edecektir.” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL