Genel Güncel Gündem Yaşam Yerel

Azerbaycan-Ermenistan gerginliği: ‘Savaş’ ifadesinin kullanılması endişe yarattı

Azerbaycan-Ermenistan gerginliği: ‘Savaş’ ifadesinin kullanılması endişe yarattı

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerginlik önceki gün sınırda çatışmaya dönerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Kelbecer, Laçın ve Daşkesen’deki Azerbaycan ordusuna ait mevzileri top atışına tutmaya devam ettiğini açıklamıştı.

Azerbaycan tarafından dün yapılan açıklamada, Ermenistan’ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmada 42’si askeri personel, 8’i sınır muhafızı olmak üzere 50 askerin şehit olduğu bildirilmişti. Ermenistan’da da Başbakan Nikol Paşinyan, bugün yaptığı açıklamada, çatışmalarda 105 Ermeni askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Azerbaycan da bugün yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu bildirdi.

‘ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Tüm dünyanın gözü kulağı bölgeden gelen haberlere çevrilirken, Ermenistan’dan yapılan son dakika açıklamasında Azerbaycan ile yaşanan çatışmaların savaşa dönüşme riskinin olduğu belirtildi.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan, Reuters’a verdiği röportajda şu ana kadar yaklaşık 50 Ermeni askerinin öldürüldüğünü ve üç sivilin yaralandığını söyledi, her iki taraf için de bu rakamların artmasından endişe ettiklerini vurguladı.

Hovhannisyan, çatışmaların ‘savaşa yükselme riski var mı’ sorusuna ise ‘Bir risk olduğu açık’ yanıtını verdi. Hovhannisyan, “Bölgemizdeki durumun ne kadar kırılgan olduğunu biliyorsunuz. Az önce bahsettiğimiz gibi gerginlik tırmanmaya devam ediyor. ” dedi.

ERMENİSTAN’IN TOPÇU ATEŞİ SÜRÜYOR

Öte yandan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklama yaparak Kelbecer yönündeki mevzilere Ermenistan güçleri tarafından topçu ateşine maruz bırakıldığını duyurdu.

Bakanlık “14 Eylül günü saat 14:44’ten itibaren Ermenistan silahlı kuvvetlerinin birlikleri, Azerbaycan Ordusunun Kelbecer bölgesi istikametinde konuşlanmış mevzilerini havan ve topçu ateşine maruz bırakmıştır. Azerbaycan Ordu Birlikleri misillemede bulundu denildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL